Czy warto zdecydować się na kupno okularów UV?

Posted on

Plaża, słońce, lazurowa woda, taki właśnie często mamy obraz wakacji, nie ważne, czy w Polsce, czy za granicą. Żeby uczynić wyjazd doskonałym niejednokrotnie chcemy zabrać do walizki to co komfortowe i najmodniejsze, ale również przydatne. Kto z nas nie zna list, które sporządza kilka tygodni wcześniej, żeby mieć czas na przygotowanie wszystkiego. Czas gorączkowych przygotowań, to również czas radości, bo to już ostatnie kroki przed wymarzonym urlopem. W tak przygotowanej walizce na pewno nie może zabraknąć okularów przeciwsłonecznych dla dzieci. Ich zakup jest na tyle poważny, że to nie tylko ozdoba, ale również ochrona przed słońcem dla wrażliwego narządu wzroku. Jeżeli o tym pamiętamy dobrze zastanowimy się dokonując wyboru.

Okulary UV – co to?

Na polskim rynku można znaleźć wiele środków, które chronią skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Powszechnie wiadomo, że oczy są bardzo wrażliwym narządem zmysłu, dlatego je także trzeba otoczyć szczególną ochroną w czasie słonecznych dni. Warto pamiętać, że taka ochrona to nie tylko ulga przeciw rażącemu słońcu, dlatego nie ma sensu kupowanie okularów w marketach czy na bazarach, ponieważ one nie zapewnią właściwej ochrony. Najlepiej nabyć takie okulary w salonach, wtedy będziemy mieli pewność, że posiadają filtr UV, o który nam chodzi. Jest kilka kategorii filtrów UV, które w zależności od mocy chronią oczy częściowo lub całościowo. Kategorię rozpoznajemy ilością przepuszczanego światła. Wyróżniamy pięć kategorii, gdzie 0 przepuszcza 80-100 światła, 1-43-80%, 2-18-43%, 3-8-18%, 4-3-8%. Żeby dobrze dobrać okulary do swoich potrzeb należy zadać sobie pytanie w jakim celu będziemy je wykorzystywać? Czy to będą tylko podstawowe czynności takie jak spacer, zakupy, czy plażowanie? Czy będą nam służyć do bardziej wymagających aktywności, jakimi są sporty wodne, żeglowanie, narciarstwo czy wycieczki górskie. W pierwszym przypadku wystarczy nam podstawowe zabezpieczenie w postaci filtra UV 400, natomiast w drugim warto zainwestować w okulary z filtrem polaryzującym, który powoduje wyostrzenie konturów i redukcję refleksów słonecznych. Jest to również przydatne kierowcom w czasie słonecznych, bezchmurnych dni, kiedy ryzyko oślepienia znacznie się zwiększa.  To nie wszystkie opcje, jakie mamy do wyboru, ponieważ istnieją również okulary z fotochromem. Możemy je nosić przy wadzie wzroku, ponieważ mają właściwości korygujące, ale dodatkowo samodzielnie rozjaśniają lub przyciemniają szkła, w zależności od nasłonecznienia. Myślę, że nikogo nie trzeba przekonywać do tego, żeby zacząć opiekować się swoimi oczami, stawka jest zbyt duża. Całe szczęście zostały stworzone nowe technologie przetestowane i rekomendowane w różnych warunkach. Daje nam to możliwość jak najlepszej ochrony oczu dopasowane do aktywności, jakie wykonujemy.

Jaki wpływ na oczy mają promienie UV?

Doskonale wiemy, że promieniowanie UV ma negatywny wpływ na skórę, jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że może to dotyczyć również oczu, które są bardzo delikatnym narządem. Zarówno soczewka, jak i rogówka stanowią naturalne bariery, które mają chronić struktury położone głębiej, dlatego właśnie to one są najczęściej uszkodzone. Najczęstsze choroby oczu wywołane przez promieniowanie UV to zapalenie spojówek i rogówki, zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej, tłuszczyk i skrzydlik, czyli zwyrodnienia spojówek mające bezpośredni związek z długą ekspozycją na słońce. Większość tych schorzeń można leczyć jedynie operacyjne, a w przypadku zwyrodnienia plamki żółtej następuje znaczne pogorszenie wzroku lub jego całkowita utrata. Promieniowanie UV może również doprowadzić do nowotworu, który jest niezmiernie trudny w leczeniu i często okaleczający. Wszystko to powinno nam uświadomić jak ważna jest skuteczna ochrona przed szkodliwym promieniowaniem.

Podsumowanie.

Zdrowie jest wartością, na której nie warto oszczędzać, nigdy się to nie sprawdza. Leczenie i rehabilitacja jest niejednokrotnie droższa niż środki zapobiegawcze. To powinien być koronny argument, jeżeli zamierzamy wybrać okulary przeciwsłoneczne. Nic bardziej mylnego, że stanowią one modny dodatek do stroju. Jeżeli kupimy z odpowiednim filtrem mamy pewność, że nasze oczy są bezpieczne, a my możemy cieszyć się słonecznym dniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *