W jakim stylu zaprojektować mieszkanie?

Posted on

Aby dobrze zaprojektować mieszkanie, warto znać podstawowe zasady tworzenia aranżacji wnętrza lub skorzystać z pomocy doświadczonego projektanta. Osoby, które wchodzą do nowo kupionego, pustego mieszkania, często nie wiedza, od czego zacząć planowanie przestrzeni. W pierwszej kolejności należy wybrać stylistykę wystroju wnętrza, która później poprowadzi nas po kolejnych elementach wystroju. Styl należy wybrać jak najwcześniej, gdyż często ma on swoje odzwierciedlenie chociażby w sposobie wykończenia ścian czy podłogi, czyli w tych elementach, które wykonuje się najwcześniej.

Aranżacja przestrzeni powinna być spójna, harmonijna i kompletna. Jeśli decydujemy się na konkretną stylistykę, warto trzymać się jej ściśle, zamiast niepotrzebnie mieszać style tworząc nieład, który artystyczny jest jedynie w myślach twórcy. Uporządkowana przestrzeń jest niezbędna zarówno, jeśli chodzi o efekt wizualny, jak i o funkcjonalność i komfort użytkowania pomieszczeń. Warto zastanowić się nad meblami na zamówienie.

Wybierając styl wystroju wnętrza nie należy kierować się najnowszą modą czy też wnętrzami rodem z katalogów wnętrzarskich. Wbrew pozorom, takie aranżacje świetnie się prezentują, ale bywają nie do końca funkcjonalne. A w mieszkaniu chodzi o to, by wszystkie elementy były wygodne i komfortowe w użytkowaniu. Nie urządzamy przecież wnętrza na pokaz, a po to, by wygodnie nam się w nim mieszkało i abyśmy dobrze się w nim czuli.

Salon industrialny

Jednym z najważniejszych wnętrz w domu czy mieszkaniu jest salon. Pełni on różnorodne funkcje – pokoju dziennego, czasem jadalni, a także wnętrza, w którym przyjmujemy gości. Jego aranżacja nie powinna więc być przypadkowa, a starannie przemyślana od podstaw. Ciekawym stylem, który w naszych salonach pojawia się coraz częściej, jest styl industrialny. Od kilkunastu lat robi on prawdziwą furorę w wystroju wnętrza, choć jest zdecydowanie starszy niż większość z nas sądzi. Stylistyka industrialna wywodzi się z lat 50-tych ubiegłego stulecia i powstała z konieczności zagospodarowania dużych wnętrz fabryk czy magazynów. Obecnie jest bardzo popularna w mieszkaniach typu lofty, jednak równie dobrze sprawdzi się także w dużych blokach z wielkiej płyty czy na nowoczesnych osiedlach.

Salon w stylu industrialnym powinien być chłodny, surowy, a jednocześnie pełen światła i przestrzeni. W tej stylistyce duże znaczenie ma aranżacja ścian – mogą być one w jednolitym kolorze, jednak dobrym rozwiązaniem będą też ściany z cegły, które wprowadzą do wnętrza surowy klimat. Meble industrialne to przede wszystkim połączenie drewna i metalu. Dzięki temu można uzyskać stylistykę rodem z magazynów czy fabrycznych wnętrz. Obecnie styl industrialny jest na tyle popularny, że większość producentów mebli oferuje całe kolekcje w tym stylu, jest więc z czego wybierać. W industrialnym salonie nie powinno również zabraknąć charakterystycznego oświetlenia – mogą to być druciane lampy – klatki, a także lampy metalowe lub stylizowane na fabryczne reflektory czy lampy magazynowe.

Minimalistyczne wnętrza

Jeśli industrialna stylistyka nie do końca nam odpowiada, a lubimy chłodny, surowy wystrój, doskonałym rozwiązaniem będzie styl minimalistyczny. To bardzo dobre rozwiązanie do niewielkich mieszkań, w których ważny jest każdy centymetr kwadratowy powierzchni. W stylu minimalistycznym należy do minimum ograniczyć dodatki dekoracyjne, wzory czy kształty. Meble powinny być możliwie najprostsze, najlepiej w jednolitej kolorystyce. Stawiając na pełną prostotę formy czy kształtów można sobie natomiast pozwolić na nieco mocniejsze kolory, które przełamią monotonię wnętrza. W minimalistycznym salonie, sypialni czy pokoju dziennym powinno być jak najmniej dodatków dekoracyjnych, za to sporo światła, które będzie potęgowało wrażenie przestrzeni. Wnętrza minimalistyczne są bardzo eleganckie, stylowe i z pewnością spodobają się osobom, które lubią nowoczesne rozwiązania.

Salon w stylu art deco

W ostatnich latach w aranżacji wnętrz można zauważyć spory powrót do przeszłości i inspirację dawnymi czasami. Z takich inspiracji wywodzi się między innymi styl art deco, który w odróżnieniu od minimalizmu i stylu industrialnego jest pełen przepychu, bardzo ozdobny, a co za tym idzie – klimatyczny i przytulny. W stylistyce art deco na pierwszym planie są efektowne, często antyczne lub stylizowane na takie meble. Mnóstwo jest form, kształtów, zdobień, akcesoriów dekoracyjnych. Świetnie sprawdzają się obrazy w zdobionych ramach, lustra na ścianach, kryształowe żyrandole, puchowe lub błyszczące poduszki, a także połysk w każdej postaci. W salonie art deco nie powinno zabraknąć pluszowych dywanów, które potęgują wrażenie przytulności wnętrza. Jeśli decydujemy się na taką stylistykę wystroju, zadbajmy o to, by wszystkie elementy do siebie pasowały, a przy tym także o to, by nie przesadzić z dodatkami. Salon art deco nie powinien być zbieraniną wszystkich pięknych akcesoriów wnętrzarskich. Zasada – co za dużo, to niezdrowo działa bowiem także w wystroju wnętrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *